Nelengva rasti tinkamus žodžius kalbant apie mirtį.
Mano požiūris į mirties procesą susiformavo iš asmeninės patirties, prisilietus prie artimųjų išėjimo slėpinio, ir yra pagrįstas teosofiniu, filosofiniu, antropoteosofiniu požiūriu. Visu tuo noriu pasidalyti su žmonėmis, kuriems tai rūpi.
Reikia išdrįsti kalbėti apie mirtį kaip apie žmogiškąją patirtį, apie perėjimą. Nenoras arba baimė tai daryti, apmąstyti mirties slėpinį yra vienas didžiausių trukdžių, neleidžiančių tinkamai pasiruošti neišvengiamai tikrovei.
Esu atvira pokalbiams su išeinančio ar išėjusio žmogaus artimaisiais, ir pasiruošusi padėti jiems suvokti mirties, kaip perėjimo iš vieno pasaulio į kitą, procesą. Suprasdami, kaip viskas vyksta, mes galime labai padėti ne tik išėjusiai sielai, bet ir sau. Esu pasiruošusi pasidalyti žiniomis apie mirimo ir mirusiųjų palydėjimo kultūrą.
Išlydėtoja Margarita

Netektis yra nepaprastai skausminga ir asmeniška patirtis, su kuria žmonės susiduria netikėtai. Pastebima, kad amerikiečiai linkę jausti diskomfortą dėl mirties, o tai kartais sukelia grubų elgesį per laidotuves.

Turint tai omenyje, jeigu dalyvausite laidotuvėse, yra dalykų, kurių reikėtų vengti, parodant pagarbą artimiausiems mirusiojo draugams ir šeimos nariams.

Nevėluokite

„Jei laidotuvės prasideda 10 valandą, neatvykite lygiai 10”, – patarė „Mannersmith Etiquette Consulting“ prezidentė Jodi R. R. Smith. „Atvykite 9.45, kad galėtumėte nedrumsti ramybės šarvojimo vietoje ir atsisėsti prieš ateinant šeimai.“

Galiausiai, jei vėluojate, įeikite labai tyliai, pažymėjo Patricia Rossi, mandagumo ekspertė, pagrindinė pranešėja ir knygos „Kasdienis etiketas“ autorė. „Jei vėluojate, tyliai įeikite pro šonines duris ir atsisėskite ant artimiausio suolo“, – pridūrė ji.

Nenaudokite telefono

Tai gali atrodyti akivaizdu, bet vis tiek kai kurie žmonės net tokia proga pamiršta išjungti telefono garsą ir jį padėti į šalį. Rossi sakė mačiusi, kad žmonės aktyviai rašo žinutes per laidotuves. „Tai visiškai nemandagu“, – pažymėjo ji.

Daniel Post Senning, „Emily Post“ instituto autorius ir atstovas spaudai, neseniai dalyvavo gero draugo laidotuvėse, kai kažkieno telefonas pradėjo skambėti per patį jausmingiausią momentą – atsisveikinimą, rašoma huffpost.com.

„Jis buvo rankinės dugne ir prireikė trijų ar keturių skambučių, kad ji jį pasiektų“, – prisiminė jis. Jei galėtumėte pasirinkti blogiausią laiką suskambėti telefonui, tai būtų šis. Aplink visi verkia, žmogus kalba, aplink tylu ir visu garsu pradeda skambėti telefonas.“

Laimei, lengva išvengti šios klaidos. Senning patarė: „Išjunkite garsą, išjunkite telefoną arba išvis jo nepasiimkite su savimi. Tokioje situacijoje jums jo neprireiks. Sutelkite dėmesį į vietą, kurioje esate ir žmones, kurie jus supa.“

Nefotografuokite be sutikimo

 „Kadangi beveik visi turi išmaniuosius telefonus, tapo įpročiu užfiksuoti kiekvieną akimirką ir ja pasidalinti socialiniuose tinkluose. Būtų nejautru skelbti kieno nors laidotuvių nuotraukas be specialaus leidimo“, – sakė Diane Gottsman, knygos „Modernus etiketas geresniam gyvenimui“ autorė ir Teksaso etiketo mokyklos įkūrėja. „Nors laidotuvėse nutinka daug ypatingų akimirkų, tai nėra vakarėlis ir nors kai kas į tai gali žiūrėti kaip į kažkieno gyvenimo šventę, fotografuojant reikėtų elgtis pagarbiai.“

Rossi sakė, kad yra gavusi keletą skundų elektroniniu paštu dėl fotografavimo per laidotuves.

 „Fotografuoti laidotuves yra nepriimtina. Nedarykite to. Ir dėl Dievo meilės, jokių asmenukių su mirusiojo kūnu“, – pažymėjo ji.

Tinkamai apsirenkite

„Kiekvienos laidotuvės yra skirtingos, bet apranga turi būti pagarbi ir tinkama. Kai kurie žmonės mažesniuose miesteliuose gali dėvėti džinsus ir tvarkingus marškinius, o kiti žmonės kitoje vietovėje gali būti apsirengę taip, kaip keliautų į verslo susitikimą“, – aiškino D. Gottsman ir pridūrė, kad gedintieji turėtų vengti dėvėti blizgančius, trumpus drabužius arba tokius, kurie patrauktų per daug dėmesio.

 „Nebereikia dėvėti juodos ir pilkos spalvos drabužių, tačiau dabar ne laikas išsitraukti zebrinį sijoną ar ryškiai žalias kelnes. Tai ne diskoteka“, – sakė P. Rossi.

Žinoma, yra šios taisyklės išimčių. Religijos dažnai turi skirtingą praktiką, kai kalbama apie laidotuvių aprangą. Ir jūs galite būti pakviesti į atminimo ceremoniją, kuri yra labiau linksma gyvenimo šventė, kurioje žmonės raginami dėvėti ryškias spalvas.

 „Dėvėkite kuo subtilesnius drabužius, nebent nurodoma, kad ateitumėte apsirengę kitaip. Jei nurodyta ateiti apsirengus spalvingai, aišku, nesirenkite juodai“, – patarė Rossi.

Jei nesate tikri, ką apsirengti, galite paskambinti laidojimo biurui ar asmeniui, kuris yra artimas planavimo procesui, paklausti apie aprangą ir bendrą toną.

Neblaškykite kitų

 „Nekramtykite gumos ir nekelkite siaubingai blaškančių garsų“, – sakė Smith.

Ceremonijos metu, jei nesate susipažinę su visais ritualais, stenkitės sekti, ką daro visi kiti arba bent jau neatkreipkite dėmesio į save.

„Kai žmonės stovi, tu turėtum stovėti, jei žmonės klaupiasi, nebūtinai turite klūpėti, bet būkite pagarbūs žmonėms kurie meldžiasi“, – pridūrė ekspertas.

Nekamantinėkite mirusiojo artimųjų

Kai turite progą pasikalbėti su velionio artimaisiais, neklausinėkite detalių apie jo mirtį.

 „Tai nėra tinkama vieta ir laikas klausinėti apie kiekvieną detalę, kaip ir kodėl žmogus mirė. Jei informacija jums nėra pasakoma, venkite tokių klausimų“, – sakė D. Gottsman.

Nenaudokite automobilio signalo

Daugelyje laidotuvių velionis išvežamas automobilių kolonoje nuo šarvojimo vietos iki galutinio poilsio vietos. Tokiu metu svarbu elgtis pagarbiai.

„Laidotuvių procesija yra iškilminga tradicija ir nerekomenduojama naudoti automobilio signalą, kai kažkas prieš jus užlenda. Pirmiausia, yra artimiausi šeimos nariai, paprastai po jų eina kiti šeimos nariai, tada draugai“, – paaiškino D. Gottsman.

 

Šaltinis: https://www.tv3.lt/