Nelengva rasti tinkamus žodžius kalbant apie mirtį.
Mano požiūris į mirties procesą susiformavo iš asmeninės patirties, prisilietus prie artimųjų išėjimo slėpinio, ir yra pagrįstas teosofiniu, filosofiniu, antropoteosofiniu požiūriu. Visu tuo noriu pasidalyti su žmonėmis, kuriems tai rūpi.
Reikia išdrįsti kalbėti apie mirtį kaip apie žmogiškąją patirtį, apie perėjimą. Nenoras arba baimė tai daryti, apmąstyti mirties slėpinį yra vienas didžiausių trukdžių, neleidžiančių tinkamai pasiruošti neišvengiamai tikrovei.
Esu atvira pokalbiams su išeinančio ar išėjusio žmogaus artimaisiais, ir pasiruošusi padėti jiems suvokti mirties, kaip perėjimo iš vieno pasaulio į kitą, procesą. Suprasdami, kaip viskas vyksta, mes galime labai padėti ne tik išėjusiai sielai, bet ir sau. Esu pasiruošusi pasidalyti žiniomis apie mirimo ir mirusiųjų palydėjimo kultūrą.
Išlydėtoja Margarita

Antrą kartą šalyje įvedus ir sugriežtinus karantino sąlygas, gerokai keičiasi mūsų visų gyvenimas. Įvairūs apribojimai koreguoja ne tik mūsų veiklą sociume, bet ir įvestos tam tikros rekomendacijos bei reikalavimai laidotuvių metu. Ypatingai tai aktualu tiems, kurių artimasis mirė sirgdamas Covid-19 virusu. Kasdien sulaukiame klausimų, žmonėms rūpi, ką svarbu žinoti laidojant koronavirusu sirgusį mirusįjį, nes įvairūs straipsniai ir pasirodžiusios laidos per televiziją teigia, kad kai kurios laidojimo paslaugas teikiančios įmonės mirusiuosius nuo koronaviruso šarvoti paprasčiausia atsisako. Tai sukelia dar daugiau neaiškumo, žmonės pasimeta, nebežino, kas yra galima ir kaip reikėtų elgtis.

Kol kas nėra įrodymų, kad COVID-19 ligą (koronaviruso infekciją) (toliau – COVID-19) sukeliantis virusas SARS-CoV-2 būtų perduodamas tvarkant mirusių asmenų kūnus. Manoma, kad galimas viruso perdavimo pavojus, susijęs su mirusių nuo COVID-19 ar įtariamų asmenų kūnų tvarkymu, yra susijęs su:

  • tiesioginiu kontaktu su žmogaus palaikais ar kūno skysčiais ten, kur yra virusas;
  • tiesioginiu kontaktu su užterštais objektais.

Todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė rekomendacijas, kaip laidoti ir šarvoti mirusius nuo koronaviruso.

Reaguodama į šią situaciją noriu įnešti aiškumo ir supažindinti su galiojančiomis rekomendacijomis ir reikalavimais laidotuvių metu.

Tarp minimų taisyklių nurodoma, kad koronavirusu sirgusio mirusiojo kūną gabenti ir tvarkyti gali ir laidojimo paslaugas teikianti įmonė, tačiau laikantis tam tikrų rekomendacijų. Svarbiausia turi būti laikomasi saugumo reikalavimų. Kūnas turi būti vežamas polietileniniame, nepermatomame maiše. Žmonės, gabenantys kūną, jį liesdami ir pernešdami į transportą privalo dėvėti visas apsaugos priemones - chalatą, respiratorių, akinius, pirštines. Kai kūnas įdedamas į maišą rekomenduojamą jį dezinfekuoti. Dezinfekuojamas gabenimo vežimėlis. Gabenant kūną svarbu jei tik įmanoma palaikyti atstumą. 

Būtina dezinfekuoti ir vietą, kurioje mirė sirgusysis. 

Įprastai tvarkant mirusiųjų kūnus, rizika, susijusi su lašelių ar aerozolio perdavimu iš mirusiojo kvėpavimo takų, laikoma maža. Kai tvarkomas kūnas taip pat svarbu dėvėti visas apsaugas. Tai turi daryti darbuotojai, dėvintys specialią aprangą: vandeniui nepralaidų chalatą ilgomis rankovėmis arba chalatą ir neperšlampamą prijuostę, respiratorių, akinius arba veido skydelį, pirštines. Tokią pat aprangą turi dėvėti ir visi kiti asmenys, turintys sąlytį su palaikais. Skrodimas yra griežtai nerekomenduojamas. Taip pat nerekomenduojama kūno balzamuoti.

Mirus artimajam, kuriam buvo diagnozuotas Covid-19 virusas, kūną galima šarvoti tik tuose laidojimo namuose, kurie turi galiojantį higienos pasą - leidimą. Prie įėjimo privalo būti rankų dezinfekavimo priemonės, kad ateinantys ir išeinantys galėtu jas dezinfekuoti.  Taip pat prie įėjimo / išėjimo iš šarvojimo salės turi būti pakabinta informacija apie asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kt.), apie privalomumą dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Šarvoti kūną rekomenduojama uždarame karste.

Laidojimo paslaugų teikėjai turi būti informuoti, kad miręs žmogus buvo užsikrėtęs Covid-19 virusu.

Šiuo metu laidotuvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų. Į šį skaičių neįskaičiuojami šeimos nariai bei laidojimo paslaugas teikiantys asmenys. Taip pat privalomas apsauginių veido kaukių dėvėjimas. Jei laidojamas miręs asmuo, kuris nesirgo Covid-19 virusu, palaikus šarvoti uždarame karste nėra privaloma. Svarbiausia turi būti išlaikomi atstumai. 

Sirgusiųjų koronavirusu palaikus  rekomenduojama kremuoti ar laidoti uždarame karste, kad būtų išvengta bet kokios tikimybės užsikrėsti koronavirusu.  Šarvojimo salės ir pagalbinės patalpos turi būti dezinfekuojamos.

Klaipėdos laidojimo namai "Amžiaus vartai" gali užtikrinti saugias laidotuves. Įmonė turi galiojantį higienos pasą – leidimą, joje dirba kompetentinga darbuotojų komanda, todėl laidojimo namuose galima šarvoti ir mirusį, kuris sirgo Covid-19. Visų patalpų paviršiai, rūpinantis Jūsų saugumu, nuolatos yra kruopščiai dezinfekuojami ir valomi. Primenu, kad laidojimo namai „Amžiaus vartai“ randasi adresu Priestočio g. 7 ir teikia visas laidojimo paslaugas. Jūsų patogumui įrengtos dvi šarvojimo salės, poilsio kambariai,  antrame aukšte yra ritualinių reikmenų parduotuvė, kurioje galima įsigyti įkapių rūbų, žvakių, urnų, karstų ir kitų ritualinių reikmenų.

Mūsų visų supratimas ir situacijos priėmimas gali labai padėti nenutolti nuo laidotuvių esmės – pagerbti mirusįjį.

 

Išlydėtoja Margarita